Výlety po okolí

Zřícenina hradu Štědrý hrádek se nachází přímo nad mlýnem a cesta sem není snadná. Kopec je poměrně prudký a porost je místy dost hustý. Výhled ale rozhodně stojí za to.


Kolem hrádku vede modrá turistická trasa do Žlutic, odkud se můžete po žluté vydat na kopec se zříceninou hradu Nevděk. Pozůstatků hradu je zde snad ještě méně, zato se Vám ale naskytne výhled na město Žlutice a jeho okolí. Procházka po žluté turistické trase je ze Žlutic nenáročná a dobře značená.


Pokud se vydáte ze Žlutic směrem na Záhořice, určitě nezapomeňte zdolat další zdejší kopec, Vladař. Procházka je to sice trochu delší, zato po zpevněné a dobře značené cestě. I z něho je nádherný výhled, který si určitě nesmíte nechat ujít.


Využijete-li místní železniční komunikace a popovezete se do Chyše, můžete navštívit zdejší zámek. V sezóně je pro veřejnost otevřen celý den, určitě doporučujeme využít komentovaných prohlídek interiérů s průvodcem a v případě pěkného počasí projít zámeckou zahradu.


Nedaleko Manětína se nachází nejmenší historické město Česka – Rabštejn nad Střelou. Za prohlídku stojí pozůstatky hradu, monumentální kostel Panny Marie Sedmibolestné, židovský hřbitov, lom na břidlici, ale i gotický kamenný most s celým půvabným povodím řeky Střely.